טיפול במי השקיה עם מערכת ה®ChloRun

עמוד הבית מאמרים טיפול במי השקיה עם מערכת ה®ChloRun

טיפול במי השקיה עם מערכת ה®ChloRun

סודיום היפוכלוריט (כלור נוזלי) שימש במשך שנים רבות אמצעי  לניקוי מערכות השקיה, ולסילוק משקעים אורגנים כיום מחליף את השימוש בכלור נוזלי בהצלחה מרובה מערכת ה®Chlorun  המסופקת ע"י חברת דשנים וחומרים כימיים מקבוצת ICL. מערכות השקיה במי קולחים, ובמיוחד מערכות השקיה בטפטוף, מועדות להיסתם מחומר אורגני (זיהומים ביולוגיים)  ומשקעי אבנית. הסתימה מתרחשת במסננים, במשאבות או בצנרת . כתוצאה מהסתימות בציוד חלה להאטה במחזור ההשקיה, וכתוצאה מכך אובדן של זמן, מים והרבה כסף. הנזק לחקלאים הוא עצום.  נכון לשנת ,2016 מיוצרים בישראל כ- מלמ"ק שפכים, מתוכם כ- 505 מלמ"ק שפכים מטופלים במתקנים מכניים ואגני ייצוב. מתוך כמות זו, כ- 445 מלמ"ק קולחים (כ- 88%) מושבים להשקיה במפעלי ההשבה, ובראשם מפעל השפד"ן. (הנתון מתוך : water-sources-status_kolhin_kolhim2016 PDF (www.gov.il) ). מתוך סקר שפכים של המשרד לאיכה"ס לשנת 2018 עולה – השקיה בקולחים היקף השטחים בעלי היתר להשקיית קולחים עומד על 8.571,1 קמ"ר, מתוכם כ-93.853 קמ"ר מושקים במפעלי השבה ארציים, בפיקוח משרד הבריאות וכ-9.717 קמ"ר מושקים במי שפד"ן

גידולים רבים מושקים היום בעזרת מערכות טפטוף, המספקות השקיה מדויקת של מים ודשן לשורשים. כדי לקבל השקיה מיטבית, יש להקפיד לא רק על טיב הדשן ואיכותו, ולא רק על איכות המים שעוברים תהליכי טיהור וסינון לפני הגעתם לשדות ולמטעים – אלא גם על ניקיון מערכות ההשקיה עצמן. מערכות שאינן מטופלות תדיר ולא מתבצעת בהן תחזוקה מונעת – ייסתמו עם הזמן. 

נלחמים במיקרואורגניזמים 

מי הקולחים המיועדים להשקיה מכילים גם מלחים, מינרלים וחומרים אורגניים שונים, ששיעור מסוים שלהם שוקע במערכות ההשקיה. המשקעים הללו יוצרים סתימות כשלעצמם, ומשמשים גם כבתי גידול למיקרואורגניזמים, אשר נאחזים בהם ובונים מסה של ביו-פילם התורמת אף היא לסתימת המערכות.  המיקרואורגניזמים נדבקים זה לזה ויוצרים מטריצה פולימרית דביקה הנצמדת לפני השטח. המטריצה הנוצרת, הידועה גם בשם "SLIME", מגינה על אותם מיקרואורגניזמים. וכך, נדבך על נדבך, גדלה המסה שבתוך המסננים, המשאבות והצנרת, ומאיטה את קצב ההשקיה ובתוך כך את מחזור ההשקיה כולו. 

את המסה הביולוגית והפילם שנוצר עליה מסירים על פי רוב בעזרת כלור. מחקרים מראים שמינון רציף של כלור ימנע זיהום מחדש של מערכות ההשקיה והטפטוף. ההמלצות בספרות הן לריכוז כלור חופשי שאריתי הנע בין 0.5-50 מ"ג/ליטר. ריכוז זה משתנה בהתאם לאיכות המים, משך הטיפול, מהירות זרימת המים, טמפ' המים, סוג הצנרת, אורכה וקוטרה. מומלץ להשתמש בטפטפות בעלות ספיקה נומינלית של מעל 1.5 ליטר/שעה, שייסתמו פחות מאלה בעלות הספיקה הנמוכה יותר.

אפשר לעבוד גם בשיטה של הכנסת מנה גדולה של כלור (שיטת SHOCK TRETMENT) ,שיטה זאת מומלצת בעיקר בטיפול במאגרי מים גדולים.

החומר העיקרי ששימש עד כה לניקוי מערכות ההשקיה הוא סודיום היפוכלוריט (כלור נוזלי). מדובר בחומר אלקלי המכיל סודה קאוסטית חופשית (pH=14), שיש לו שני חסרונות עיקריים: 

 • הוא גורם לעלייה ב-pH של המים ועקב כך להיווצרות משקעי אבנית של מלחים קשיי תמס, כמו קלציום ומגנזיום קרבונט, בצנרת, בטפטפות ובמסננים. 
 • לכלור הנוזלי חיי מדף קצרים. רמות הכלור הפעיל בתמיסת הסודיום היפוכלוריט אינן יציבות, ריכוז הכלור הנוזלי יורד במהירות והוא יתפרק מהר לאורך זמן במיוחד בחודשי הקיץ החמים .זמינות הכלור הפעיל בשטח יורדת לאורך זמן ובמהירות. 

הפתרון:®Chlorun

כיום, מוחלף הסודיום היפוכלוריט בהצלחה מרובה ב-®Chlorun, שלו כמה וכמה יתרונות על פני הכלור הנוזלי. עד היום פותחו מספר סוגים של מערכות ®Chlorun לכמויות מים משתנות ובהתאמה לצרכים שונים, הנבדלות זו מזו  בכמות החומר המוצק במיכל המילוי ובריכוז תמיסת ה- ®Chlorun המיוצרת. 

אז מה יש ב- ®Chlorun שאין בסודיום היפוכלוריט? 

 • מוצק גרנולרי בעל ריכוז כלור פעיל של  57%-55% לעומת 12%-10% בלבד בסודיום היפוכלוריט
 • הוא אינו אלקלי ולכן אינו תורם לעלייה ב-pH  (pH, 1% Solution 5.9-7.0 ) – ולפיכך יעיל יותר
 • מגיע כמוצק המתמוסס בקלות בלי להשאיר משקעים
 • זמין בכל עת להכנת תמיסת כלור בריכוז מבוקש ומדויק– ולפיכך חסכוני יותר .חיי מדף ארוכים.
 • קל לשינוע ולאחסון
 • בטוח, אמין ונוח לשימוש עבור החקלאי

מערכת ה- ®Chlorun ממיסה את הכלור המוצק לתמיסת כלור נוזלי ללא משקעים ובקלות יחסית. תמיסת הכלור המתקבלת מוזרקת לקו באופן פרופורציונלי ובמינון מדויק. מכיוון שהתמיסה המתקבלת היא טרייה, ריכוזה יהיה ידוע ומדויק – ואפשר להשתמש בריכוז נמוך יותר מזה שנהוג בשימוש בסודיום היפוכלוריט.

השימוש בריכוז נמוך ורציף של ®Chlorun עדיף על פני שימוש מנתי, אחת לפרק זמן. לכן, מומלץ להחמיץ את המים בעזרת חומצה גופרתית מהולה 30%, ולבדוק שארית כלור חופשי בסוף הקו וביציאה מהמסננים והטפטפות, בערך של  כ-1 מ"ג/ליטר. הבדיקה יכולה להיעשות בעזרת ערכה מתאימה לבדיקת כלור, או באמצעות סטיקים.

כיוון שאין להכליר בעזרת כלור נוזלי ולדשן בו בזמן - שימוש בהיפוכלוריט דורש הפסקה בהזרקת הדשן ובתוכנית ההשקיה. בהכלרה ב- ®Chlorun אין צורך בהפסקה, אך מומלץ להפריד בין נקודות ההזרקה של הדשן לאלו של ה-®Chlorun ולהקפיד על מרחק של כ-70-100 ס"מ, כדי למנוע אפשרות של תגובה כימית לא רצויה כתוצאה ממגע בין הכלור לשאריות הדשן. כמו כן, יש לשטוף מעת לעת את סופי הקווים כדי לוודא סילוק של שאריות חומר אורגני ומשקעי חול.

הערות שימוש כלליות:

 1. הריכוז המומלץ להזרקה למערכות השקיה הוא 10 חל"מ. ריכוז זה אמור לאפשר הגעת "כלור נותר" בקצוות השלוחות. הכלור הנותר בעודף קל לאחר שהוא פירק את כל החומר האורגני במערכת. חשוב לציין שהריכוז של ה- "כלור הנותר" תלוי מאוד באיכות המים, ורק בדיקת הכלור הנותר עשויה להצביע על הריכוז האופטימלי להזרקה. הזרקת תמיסה של 1 ליטר שריכוזה 1% כלור פעיל לכל 1 מ"ק מים במערכת ההשקיה תיתן 10 חל"מ כלור פעיל בנקודת ההזרקה. (חישוב: 1% = 10 גרם בליטר. הזרקת 1 ליטר לכל 1 מ"ק תיתן 10 גרם בכל 1 מ"ק. וזהו ריכוז של 10 חל"מ). 
 2. אופן הכנת התמיסה - ריכוז של 1% כלור פעיל מתקבל בהמסת 1.8 ק"ג ב – 100 ליטר מים.

2.1 הכן מיכל שבו 100-500 ליטר. ( על המיכל להיות נקי משאריות של חומרים )

            2.2  מלא את המיכל במים בהתאם לכמות המיועדת.

            2.3 הוסף את גרגרי החומר תוך כדי בחישה, 1.8 ק"ג לכל 100 ליטר מים.

            2.4 יש להקפיד על הוראות הבטיחות!

 1. יעילות - תנאי הכרחי וחשוב לקבלת יעילות של ההכלרה הוא קבלת "כלור נותר". במערכות השקיה שלא טופלו כראוי, יתכן שידרשו מספר הכלרות כדי שניתן יהיה לקבל "כלור נותר". הכלרה של מערכת ההשקיה עשויה להיות יעילה כאשר מבצעים אחת לשבוע לאורך שעתיים. עם זאת, במים באיכות השקיה טובה נוכל להניח שהכלרה (למשך זמן של שעתיים אחת לארבעה שבועות תיתן מענה טוב.
 1. נפח תמיסת ההכלרה - יש לסכם את הספיקה הנצברת של כל ההפעלות בראש ההשקיה. הכפלת הספיקה הנצברת בשעתיים תיתן את כמות התמיסה שיש להכין.

           דוגמא: בראש כלשהו ישנם שלושה מגופים המשקים בטור. ספיקותיהם: 15 מק"ש, 15 מק"ש ו-20 מק"ש. סך ספיקתם יחד היא 50 מק"ש. השקיה למשך שעתיים תזרים 100 מ"ק במערכת. 100 מ"ק שיש להזריק לתוכם 1 ליטר/מ"ק יזדקקו לנפח תמיסה של 100 ליטר.

           מטע ששיעור ההשקיה שלו הוא 1 מ"ק/דונם/שעה (כלומר, לוקח שעה אחת להשקות 1 מ"ק/ד') וגודלו 500 דונם, יזדקק ל – 1000 ליטר תמיסה לשם הכלרה של כל המטע לאורך שעתיים. כמות ה- ®Chlorun  הגרגרי הדרוש לכך תהיה 18 ק"ג.                                                                            

           ההמלצה היא להכין לכל ראש השקיה תמיסה בנפח שהוא פי שניים מגודל השטח שהראש משקה. 

 1. המלצות  כלליות  כדי להבטיח את יעילות ההכלרה:
  1. שטיפת שלוחות. רצוי לשטוף את השלוחות לפני ההכלרה ולאחריה. יש לשטוף את השלוחות לפחות כל הכלרה, ולא פחות מפעם בחודש. התדירות תלויה באיכות המים.
  2. יש לבדוק "כלור נותר" באמצעות סטיקים או ערכות מתאימות.
  3. מומלץ לבדוק את הטפטפות ולפעול לפי הנחיות החברות.
  4. לבצע מעקב ספיקות של כל המגופים ולהשוות אותן לספיקות התאורטיות.
 • למידע נוסף ושאלות ניתן לפנות בטלפון שמספרו: 1-800-77-88-77