השקיה ללא משקעים

עמוד הבית מאמרים השקיה ללא משקעים

השקיה ללא משקעים

®ChloRun, שהחליף בהצלחה את הסודיום היפוכלוריט (כלור נוזלי) בניקוי מערכות השקיה, מסלק משקעים ופותח סתימות באופן מהיר יותר, בטיחותי יותר ויעיל יותר

מערכות השקיה במי קולחים, ובמיוחד מערכות השקיה בטפטוף, מועדות להיסתם עם השנים. סתימה במסננים, במשאבות או בצנרת – בין שבעקבות שקיעה של מלחים ומינרלים, ובין שבשל היווצרות זיהומים ביולוגיים – גורמת להאטה במחזור ההשקיה, וזו בתורה גורמת לאובדן זמן, מים, והרבה כסף.

הנזק לחקלאים הוא עצום, לאור העובדה שכ- %87.4 (419 מלמ"ק) מהקולחים המטופלים מושבים להשקיה של 1.3 דונם שטחים חקלאים ומהווים כ- %30 מהמים הנצרכים בחקלאות וכ - 20% מצריכת המים הכוללת בישראל. 

(מקור: איסוף וטיפול בשפכים וניצול  סקר ארצי 2014 - רשות המים)

גידולים רבים מושקים היום בעזרת מערכות טפטוף, המספקות השקיה מדויקת של מים ודשן לשורשים. אלא שכדי לקבל השקיה מיטבית, יש להקפיד לא רק על טיב הדשן ואיכותו, ולא רק על איכות המים – אלה עוברים תהליכי טיהור וסינון רבים לפני הגעתם לשדות ולמטעים – אלא גם על ניקיון מערכות ההשקיה עצמן. מערכות שאינן מטופלות תדיר ולא מתבצעת בהן תחזוקה מונעת – ייסתמו עם הזמן. 

נלחמים במיקרואורגניזמים

מי הקולחים המיועדים להשקיה מכילים גם מלחים, מינרלים וחומרים אורגניים שונים, ששיעור מסוים שלהם שוקע במערכות ההשקיה. המשקעים הללו יוצרים סתימות כשלעצמם, ומשמשים גם כבתי גידול למיקרואורגניזמים, אשר נאחזים בהם ובונים מסה של ביו-פילם התורמת אף היא לסתימת המערכות. 

המיקרואורגניזמים נדבקים זה לזה ויוצרים מטריצה פולימרית דביקה הנצמדת לפני השטח. המטריצה הנוצרת, הידועה גם בשם "SLIME", מגינה על אותם מיקרואורגניזמים. וכך, נדבך על נדבך, גדלה המסה שבתוך המסננים, המשאבות והצנרת, ומאיטה את קצב ההשקיה ובתוך כך את מחזור ההשקיה כולו. 

מקור: http://pubs.rsc.org/en/Content/ArticleHtml/2016/EW/c6ew00039h 

את המסה הביולוגית והפילם שנוצר עליה מסירים על פי רוב בעזרת כלור. מחקרים מראים שמינון רציף של כלור ימנע זיהום מחדש של מערכות ההשקיה והטפטוף. ההמלצות בספרות הן לריכוז כלור חופשי שאריתי הנע בין 0.5-50 מ"ג/ליטר. ריכוז זה משתנה בהתאם לאיכות המים, משך הטיפול, מהירות זרימת המים, טמפ' המים, סוג הצנרת, אורכה וקוטרה. מומלץ להשתמש בטפטפות בעלות ספיקה נומינלית של מעל 1.5 ליטר/שעה, שייסתמו פחות מאלה בעלות הספיקה הנמוכה יותר.

החומר העיקרי ששימש עד לאחרונה לניקוי מערכות ההשקיה הוא סודיום היפוכלוריט (כלור נוזלי). מדובר בחומר אלקלי המכיל סודה קאוסטית חופשית pH=14)), שיש לו שני חסרונות עיקריים: 

  • הוא גורם לעלייה ב-pH של המים ועקב כך להיווצרות משקעי אבנית של מלחים קשיי תמס, כמו קלציום ומגנזיום קרבונט, בצנרת, בטפטפות ובמסננים.
  • בעל חיי מדף קצרים. בחודשי הקיץ, למשל, שבהם רמות הכלור הפעיל בתמיסת הסודיום היפוכלוריט אינן יציבות, החומר מתפרק ולכן זמינותו בשטח יורדת לאורך זמן. 

הפתרון:  ®ChloRun

כיום, מוחלף הסודיום היפוכלוריט בהצלחה מרובה ב- ®ChloRun, שיש לו כמה וכמה יתרונות על פני החומר המקובל. עד היום פותחו מספר סוגים של מערכות ®ChloRun לכמויות מים משתנות ובהתאמה לצרכים שונים, הנבדלות זו מזו  בכמות החומר המוצק במיכל המילוי ובריכוז תמיסת ה-®ChloRun המיוצרת. 

אז מה יש ב- ®ChloRunשאין בסודיום היפוכלוריט? 

  • מדובר במוצק גרנולרי בעל ריכוז כלור פעיל של  57%-55% לעומת 12%-10% בלבד בסודיום היפוכלוריט
  • הוא אינו אלקלי ולכן אינו תורם לעלייה ב-pH  (pH, 1% Solution 5.9-7.0 ) – ולפיכך יעיל יותר
  • מגיע כמוצק המתמוסס בקלות בלי להשאיר משקעים
  • זמין בכל עת להכנת תמיסת כלור בריכוז מבוקש – ולפיכך חסכוני יותר ובעל חיי מדף בלתי מוגבלים
  • קל לשינוע ולאחסון
  • בטוח, אמין ונוח לשימוש עבור החקלאי

מערכת ה®ChloRunממיסה את הכלור המוצק לתמיסת כלור נוזלי ללא משקעים ובקלות יחסית. תמיסת הכלור המתקבלת מוזרקת לקו באופן פרופורציונלי ובמינון מדויק. מכיוון שהתמיסה המתקבלת היא טרייה, ריכוזה יהיה ידוע ומדויק – ואפשר להשתמש בריכוז נמוך יותר מזה שנהוג בשימוש בסודיום היפוכלוריט.

השימוש בריכוז נמוך ורציף של ®ChloRun עדיף על פני שימוש מנתי, אחת לפרק זמן. לכן, מומלץ להחמיץ את המים בעזרת חומצה גופרתית מהולה 30%, ולבדוק שארית כלור חופשי בסוף הקו וביציאה מהמסננים והטפטפות, בערך של  כ-1 מ"ג/ליטר. הבדיקה יכולה להיעשות בעזרת ערכה מתאימה לבדיקת כלור, או באמצעות סטיקים.

כיוון שאין להכליר בעזרת כלור נוזלי ולדשן בו בזמן - שימוש בהיפוכלוריט דורש הפסקה בהזרקת הדשן ובתוכנית ההשקיה. בהכלרה ב ®ChloRun אין צורך בהפסקה, אך מומלץ להפריד בין נקודות ההזרקה של הדשן לאלו של ה- ®ChloRun ולהקפיד על מרחק של כ-70-100 ס"מ, כדי למנוע אפשרות של תגובה כימית לא רצויה כתוצאה ממגע בין הכלור לשאריות הדשן. כמו כן, יש לשטוף מעת לעת את סופי הקווים כדי לוודא סילוק של שאריות חומר אורגני ומשקעי אבנית מומסים.